Jdi na obsah Jdi na menu
 


Latinská amerika a Karibik

2. 11. 2019

Havana, 2. listopadu (Prensa Latina)

Latinská Amerika a Karibik dosáhnou skutečné svobody pouze tehdy, bude-li nezávislé Portoriko, uvedla portorická aktivistka Candida Valderrama, která se účastní Protimperialistického setkání solidarity za demokracii a proti neoliberalismu .


Valderrama, jménem delegace řekl Prensa Latině, že dnes je více než kdy jindy důležitá solidarita národů v boji za svobodu v „nejstarších koloniích na světě“.

Řekl, že jeho země není jen pod císařským jhoem Spojených států. ale je pod doménou autentické diktatury, jejíž zájmem je ještě více zemí ochudit. “

Ačkoli v roce 1952 byl koloniální režim přejmenován na Portorické společenství, Puerto Ricans nadále podléhá zákonům Kongresu Spojených států, ve kterých jsou zastoupeni pouze rezidentním komisařem bez hlasování.

Poznamenal, že americká vláda kontroluje nejdůležitější oblasti ostrova: zvyky, imigrace, vzdělávání, bankovnictví, pracovní politika, telekomunikace, ekologické předpisy a zahraniční obchod.

Vysvětlil také, že v Portoriku má Rada pro fiskální kontrolu podobnou represivní roli, jakou hraje Mezinárodní měnový fond v jiných zemích v regionu.Neschopný generovat ekonomický rozvoj v koloniální enklávě, Portoriko upadlo do finanční krize, která vedla k nezaplacení veřejného dluhu v hodnotě 72 miliard dolarů, jak varovala nezávislost po celá desetiletí, řekl.

V reakci na to Washington přijal zákon, který staví karibský národ pod velení rady pro fiskální kontrolu sedmi lidí s právem veta nad právními předpisy v Portoriku a za správu veřejného rozpočtu, uvedl Valderrama.

Tato rada, dodal, vyžaduje snížení již zdecimované veřejné zaměstnanosti; nedostatečné důchodové škrty; uzavření stovek škol; jakož i snížení pracovních výhod pro veřejné a soukromé zaměstnance. Mezitím odsoudil, že privilegia bohatých zůstávají nedotčená.