Vězni ve Spojených státech pokračují v hladovce
Vězni ve Spojených státech pokračují v hladovce
Jejich požadavek - chce, aby s námi bylo zacházeno jako s lidskými bytostmi
Stovky vězňů vězněných v Kalifornii jsou pokračuji v hladových protestech proti nelidským praktikám v amerických věznicích. Protestuji proti tomu, že jsou držení v izolaci, jsou mučení a zneužívaní, jsou slovně uražení a je s nimi nelidský zacházeno, žel americké media toto tají, táto zpráva se ukázala jen v několika místních novinách a alternativních zdrojích.
Od 1. července je 43 vězňů drženo v zabezpečených celách / SHU / ve velice přísně střežené věznice blízko oregonské státní hranice. Hladovka se okamžitě rozšířila do dalších 12 vězení v různých lokalitách Spojených států.
Do 4. července se do hladovky zapojilo víc než 6,600 vězňů. Kalifornský departament / CDCR/ se pokouší celou věc bagatelizovat. Po prvních protichůdných reakcích byly úřady nucené připustit velký rozsah těchto protestních akci.
15. července Issac Ontiveros, mluvčí protestujících hladovkářů oznámil, že CDCR nakonec souhlasí s vyjednáváním s vůdci této protestní stávky. Nicméně, jak bylo později oznámeno, žádná další nabídka k jednání nebyla udělaná.
Dokonce ani média nereagovaly a to se děje v zemi, která se prohlašuje za světového obhájce lidských práv, přitom je sama porušuje.
Toto je také důvod toho, že více než 800 vězňů je ochotno čelit konečným důsledkům z hladovky až do konce. Jejich heslem je „ My chceme, aby s námi bylo zacházeno jako s lidskými bytostmi, my nejsme zvířata“. Vězni protestuji proti kolektivním trestům, nepochopitelnému prodlužování samovazby a proti dlouhotrvajícím izolacím, které u mnohých jsou v rozmezí od 10. do 40. let nebo i více. Požaduji více pobytu venku za slunečního svitu a lepší zdravotní péči
Molly Porzig, mluvčí protestujících vězňů také potvrdil, že vězni odsuzují mučení a nelidské prostředí ve kterém jsou držení. Zpráva vydaná právními experty v roce 2006 varovala. že prodlužování samovazby, jak je to zkušeno v amerických věznicích, má za důsledek zhoršení duševního zdraví vězňů. Odhady signalizují, že je ve Spojených státech je přinejmenším 75,000 až 100,000 vězňů drženo na samotkách. Vězní trpí vážnými dýchacími onemocněními, srdeční problémy a odvodněním vyplývajícím z pobytu v teplotách nad 43 stupňů celsia.
Za poslední několik dnů, mnoho příbuzných vězňů obstoupilo kalifornská vězení a vyjádřilo podporu stávkujícím hladovkářům. Podobné akce probíhají i v jiných městech Spojených států, například v San Franciscu, Oaklandu, Seattle, Los Angeles, Clevelandu a Harlemu v New Yorku, stejně jako v kanadských městech Torontu, Ontariu a Montrealu.
Překlad z Granma Internatonal - Januš Adamus