Kuba a současný svět
Kuba a současný svět
PRAHA - Ve světě roste odpor proti americkým protikubánským opatřením.
Zvyšuje se i tlak na jejich zrušení. V roce 2008, kdy celkové škody, způsobené Kubě blokádou, činily již 93 miliard dolarů, hlasovalo v OSN za její zrušení již 185 členských zemí. Zdůraznil to včera na semináři nazvaném Kuba a současný svět bývalý československý diplomat Stanislav Svoboda.
Seminář uspořádala v Poslanecké sněmovně Společnost česko-kubánského přátelství pod záštitou poslankyně Anny Čurdové, předsedkyně meziparlamentní Skupiny ČR-Střední Amerika a Karibik. Byli na něm přítomni také poslanci Jiřina Fialová a Václav Exner (oba KSČM) a chargé d'affaires Kubánské republiky v ČR Bárbara Elena Montalvo Álvarez.
Svoboda poukázal na ideologické působení z USA na Kubánce prostřednictvím štvavého rozhlasového a televizního vysílání, které je má podnítit k ilegální emigraci, k sabotážím a občanské neposlušnosti. Do této zběsilé kampaně, v čele s rádiem a televizí José Martí, investuje americký Senát ročně 35 milionů dolarů. Odsoudil fakt, že bývalý český prezident Václav Havel hned po svém nástupu do funkce hlavy státu nabídl USA spolupráci proti socialistické Kubě.
Poslanec Václav Exner ocenil příklad kubánské revoluce výrazně ovlivňující Střední a Jižní Ameriku i celý svět včetně Spojených států amerických. Sociální jistoty lidí na ostrově v Karibském moři srovnal s mizernou sociální situací v jiných zemích Latinské Ameriky, kde její obyvatelé živoří pod hranicí chudoby, která je dva dolary denně! Majetek, především půda, byl v těchto zemích soustředěn do rukou místních boháčů a nadnárodních firem. Prudce v nich klesá podíl střední třídy a oproti tomu roste ohromná armáda bezzemků a nemajetných, zvětšovaná i velkým populačním přírůstkem: z přibližně 357 milionů lidí v roce 1980 na více než 540 milionů v současnosti. S kumulací bídy podle Exnera stoupá i kriminalita a prostituce zejména ve slumech. Vzniku rozličných hnutí, která v této bezútěšné situaci usilují o záchranu důstojnosti člověka a zlepšení sociálního postavení nejchudších vrstev, napomáhá právě příklad Kuby i dalších zemí socialistické orientace.
Profesor Petr Chalupa připomněl, že nyní se životní úroveň obyvatel Kuby sice pomalu, ale postupně zvyšuje. Lze i soukromě podnikat a budovat podniky se zahraniční účastí, vlastnit restauraci nebo ubytovací zařízení. V současnosti zaujímá Kuba prestižní páté místo v cestovním ruchu v Americe. Ve speciálních prodejnách Kubánci za svoji národní měnu nakupují státem dotované potraviny a další zboží. To vše je možné nakoupit i za konvertibilní měnu (CUC) v jiných obchodech, zmínil Chalupa.
Na semináři bylo přijato memorandum, v němž se mimo jiné praví, že Kubánské republice jsou upírány hodnoty nezadatelných práv, demokracie, rovnosti, svobody a právního státu. Zásady, zakotvené v Chartě OSN a členství Kuby v této organizaci, jí dávají svrchované právo na volbu politického systému. Svět očekává především zrušení blokády USA a nastolení normálních obchodních, kulturních, sportovních, diplomatických a mezilidských vztahů i oboustrannou vůli k dohodě o propuštění pětice vězněných kubánských občanů z amerických žalářů. Nyní nastoupilo na Kubě a v USA nové politické vedení. Obě strany dávají najevo, že jsou přístupny dialogu a zlepšení vztahů. Memorandum odsuzuje nepřátelské praktiky a vměšování do vnitřních záležitostí Kuby ze strany vládních institucí a sdělovacích prostředků České republiky, včetně veřejnoprávní televize a agentury Člověk v tísni, což brání mírové a plodné spolupráci obou zemí. Vyzývá nejvyšší ústavní činitele, prezidenta, parlament a vládu České republiky, aby se distancovali od protikubánských aktivit a neobjektivních nepřátelských kampaní. S přihlédnutím k pozitivně se vyvíjející vztahům mezi Evropskou unií a Kubánskou republikou je nezbytné, aby se vztahy ČR s Kubou rozvíjely stejně úspěšně jako s ostatními státy Latinské Ameriky, zdůrazňuje memorandum.
24. dubna 2009, (jel)