Kubánci odmítli hromadění majetku
Kubánci odmítli hromadění majetku
HAVANA - Chystané hospodářské změny na Kubě nepovedou k hromadění soukromého majetku. Na VI. sjezdu Komunistické strany Kuby (PCC) to v sobotu oznámil nejvyšší kubánský představitel Raúl Castro.
Castro zdůraznil už v předsjezdových rozhovorech, že návrhy podobného druhu nepřipadají v úvahu, protože jsou v příkrém »rozporu s podstatou socialismu«. Změny podle něj přijdou beze spěchu, ale také bez přestávek. »Nebude tu ale nikdy prostor pro šokovou terapii,« dodal sympaticky.
První sjezd PCC od roku 1997 má během čtyř dnů rozhodnout o další podobě asi 300 reforem, které mají oživit blokádou limitovanou ekonomiku. Podle Castra země ignorovala své problémy příliš dlouho a je potřeba, aby učinila zásadní rozhodnutí, pokud chce přežít.
»Žádná země ani člověk nemůže utratit více, než má. Dva a dva jsou čtyři, ne pět ani šest či sedm - jak jsme kdysi předstírali,« prohlásil odvážně sebekriticky... První krůčky předvedl 79letý Raúl Castro např. přerozdělením zemědělské půdy drobným farmářům a povolováním regulovaného soukromého podnikání.
Castro ve sjezdovém projevu také přislíbil ukončení neobvyklého dvouúrovňového měnového systému v zemi, neupřesnil ale kdy a jakým způsobem hodlá tento systém změnit. Na Kubě jsou mzdy vypláceny v místní měně, mnoho výrobků z dovozu lze ale zakoupit pouze za americké dolary, kterými většina lidí nedisponuje. Kubánský lídr také nerozvedl další modernizační krok, kterým je odstranění armády asi půl milionu státních zaměstnanců ze zbytečných a neproduktivních pracovních míst. Tento krok byl podle agentury AP zřejmě zatím odložen na neurčito.
Proti dogmatismu
Sjezd každopádně podle kubánských médií probíhá v duchu boje proti »formalismu, dogmatismu a stagnaci«. Dokument shrnující hlavní reformní kroky vznikl vloni v listopadu a během všelidové diskuse zorganizované PCC se rozšířil z původních 291 na 311 bodů. K hlavním z nich patří vedle omezení přezaměstnanosti ve státním sektoru také větší prostor pro soukromou iniciativu lidí, posílení autonomie státních podniků, reforma zemědělství a potravinářského průmyslu a otevření dveří pro příliv zahraničního kapitálu.
Zřejmě největší pozornost řadových Kubánců ale vyvolává plánovaná revize seznamu dotovaného zboží základní potřeby, který se ve fakticky nezměněné podobě v zemi uchoval z roku 1963.
Raúl Castro v sobotním zahajovacím projevu naznačil, že seznam - a s ním i dotace - bude nakonec zrušen. Jeho likvidaci podmínil zvýšením produktivity práce a očekávaným nárůstem mezd. »Nikdo nebude ponechán svému osudu, sociální zabezpečení zajistí alespoň minimální podporu pro ty, kdo ji skutečně potřebují,« zdůraznil.
Dvě období a dost!
Nejvyšší politické funkce na Kubě by zato měly mít omezený mandát na 10 let. Prohlásil to Raúl Castro v úvodním projevu na sjezdu PCC. »Došli jsme k závěru, že by bylo vhodné omezit politické mandáty a hlavní státní funkce na dvě po sobě jdoucí pětiletá období,« řekl podle agentury AP Castro na sjezdu, kterého se účastní 1000 delegátů. Tato změna by podle něj měla zajistit »systematické omlazení« na všech důležitých postech státní moci včetně prezidenta (předsedy Státní rady) a také ministrů.
Podle Castra se on i jeho bratr Fidel několikrát pokusili podpořit nové osobnosti, ale nesetkalo se to s úspěchem. Podle agentury AP Castro poukazoval na odvolání populárního kubánského ministra zahraničí v roce 2009, který byl později obviněn z přílišného úsilí o moc. »Nyní čelíme následkům toho, že nejsou připraveni nástupci,« upozornil. Jako o budoucím muži číslo dvě a garantu reforem se nyní hovoří o Marinu Murillovi, bývalém ministru hospodářství, který je Raúlu Castrovi prý ideologicky velmi blízký.
Návrh na omezení funkčních období musí ještě schválit kubánské národní shromáždění. Jak napsala agentura AP, lze předpokládat, že se tak stane brzy. Uvedený návrh se objevuje po 52 letech, během kterých stál v čele Kuby nejprve Fidel Castro a nyní jeho bratr Raúl. Fidel se projevu neúčastnil, ale podle agentury AP byla pro něj vedle Raúla Castra ponechána volná židle. Jednání delegátů budou dnes pokračovat za zavřenými dveřmi, zítra bude sjezd ukončen, patrně závěrečným projevem prezidenta.
Výročí výhry v Zátoce sviní
VI. sjezdu PCC předcházela mohutná vojenská přehlídka následovaná statisícovou manifestací v Havaně. Ta v sobotu odstartovala oslavy 50. výročí porážky americké invaze v Zátoce sviní. Slavnostní pochod jednotek a přelet letky proudových letounů zároveň předznamenal zahájení sjezdu PCC.
Havana se v sobotu fakticky vylidnila, když proudy zvědavců zamířily na náměstí Revoluce, kde od rána vyhrávaly vojenské hudby a z tlampačů zněla revoluční hesla. Tisíce lidí svážely do centra staré sovětské a novější čínské autobusy, mezi manifestanty nechyběli veteráni revoluce ani zasloužilí dělníci z havanských závodů. Za posledními jednotkami vojenské přehlídky zaplnily ulice tisíce mladých lidí, které státní tisk v komentářích oslavoval jako novou revoluční generaci.
Z tribuny vojskům kynul prezident Raúl Castro ve slavnostní uniformě, ale jeho starší bratr Fidel, 84letý symbol kubánské revoluce, se ani na přehlídce neobjevil. Svou neúčast na sobotní vojenské přehlídce Fidel vysvětlil v krátkém dopise, který včera zveřejnila kubánská agentura ACN. »Vydržel bych v tom vedru možná hodinu, ale rozhodně ne tři,« píše Fidel. »Věřte mi, že mě bolelo, když jsem sledoval, jak mě marně hledáte na tribuně. Jistě chápete, že už nemohu dělat to, co jsem dělal v minulosti...«