Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kubánští hasiči snesou srovnání s EU

27. 7. 2011

 

Kubánští hasiči snesou srovnání s EU

 

 

Tři týdny jsem strávil nedávno na Kubě v rámci zájezdu »Napříč Kubou«. Chtěl jsem poznat, jak žijí Kubánci, a jako bývalý hasič jsem se chtěl také podívat, jak pracují naši kolegové. S pomocí vedoucího pobočky Česko-kubánského přátelství v Brně Ing. Štofana se to prostřednictvím Kubánské organizace pro zahraniční styky (ICAO) nakonec podařilo a v Havaně jsme byli přijati zástupci ministerstva vnitra. Před odletem z Havany jsme navštívili hasiče a myslím, že všichni byli spokojeni. Nakonec komu se podaří dostat v cizí zemi k hasičům a současně mít možnost získat informace od nejvyššího velení? Cestou po Kubě jsem však neplánovaně navštívil několik požárních stanic a musím říci, že po prvním ostýchavém oťukávání jsme se všude setkali se vstřícností. Kubánci totiž celkem dobře rozlišují mezi oficiálními postoji České republiky a názory řadových občanů.

 

Organizace požární ochrany na Kubě je v lecčem podobná té naší. Není se co divit, protože mnoho Kubánců studovalo spolu s našimi hasiči na vysoké škole požární ochrany v Moskvě. U hasičů z povolání slouží ve výjezdových jednotkách mladí muži - vojáci. V Havaně, která má kolem dvou a čtvrt milionu obyvatel, je celkem 22 požárních stanic a v ostatních provinciích dalších 137. Hasičské jednotky jsou provázány i s ostatním záchrannými složkami, především se zdravotní záchrannou službou, dobrovolnými požárními jednotkami, a také se složkami armády. Rozmístění požárních stanic odpovídá osídlení ostrova a podle velení hasičů (Bomberos) jsou na většině území zajištěny dojezdy prvních jednotek do 10 minut. V Havaně se o tom přesvědčili někteří účastníci našeho zájezdu, kteří sledovali jejich zásah na hořící byt v blízkosti našeho hotelu. Nárůst sil a prostředků zcela odpovídal požadavkům, které jsou kladeny na naše hasiče u nás. Zajímal jsem se také o technické vybavení hasičů a porovnával s vybavením v České republice.

 

Nákup moderní techniky

 

Na rozdíl od nás je nákup techniky organizován centrálně a na požárních stanicích jsem viděl povětšinou novou moderní techniku. Jak jsem se později dozvěděl, Kuba v roce 2010 nakoupila 200 kusů hasičských cisteren, a tak je na požárních stanicích průměrné stáří zásahové techniky kolem tří let. Požární automobily jsou převážně čínské výroby, něco pochází ze Španělska a speciální automobily i z jiných zemí Evropské unie (EU). Viděl jsem také ještě hasičský automobil ZIL, který byl dovezen dříve ze Sovětského svazu. Vybavení zásahových vozidel odpovídá našim představám a mohu klidně říci, že vybavení hasičů na Kubě snese srovnání i s jinými hasiči v rámci EU. V některých případech ve srovnání se zakládajícími členy Evropské unie je dokonce i lepší. Byl jsem překvapen, když jsem na technickém vozidle viděl jeden z posledních modelů hydraulického vyprošťovacího nářadí Holmatro - systém CORE a protichemické oděvy firmy Dräger, která je v oboru ochrany dýchacích cest světovou jedničkou.