Solidarita má jméno Kuba.
Solidarita má jméno Kuba.
Kubánská revoluce slavila na přelomu roku své 50. výročí. Kubánský lid, dával jiným národům i to, čeho se mu nedostávalo. Je těžké pochopit, jak to mohli dokázat, ale je to skutečnost a realita tak obdivuhodná, jako jsou obdivuhodné hrdé kubánské palmy královské.
V uplynulých padesáti letech to mohly konstatovat miliony lidí celého světa. Alžírsko, které začínalo žít bez francouzské nadvlády, uvítalo příjezd kubánských lékařů. Kubánská revoluce se hned po vítězství podělila o to málo, co měla. Tisíce kubánských mužů a žen zemřely v bojích s kolonialismem v Africe. I když padli, zvítězili. Mocní tohoto světa však odmítli kubánskému lidu jeho zásluhy přiznat. Pravdivé informace o krutostech páchaných za americkými vojáky za války ve Vietnamu přispívaly ke zvýšení tlaku na její ukončení. Na jedné z fotografií, které obletěly svět, prchá z rodné vsi malé plačící děvčátko popálené napalmem, které pak bylo s dalšími popálenými dětmi léčeno právě na Kubě. Kuba byla jedinou zemí, která na svém území léčila nemocné děti postižené výbuchem JE v Černobylu. Stalo se to v době, kdy byl zlikvidován Sovětský svaz a ruští vládní činitelé poslušní tlaku USA, přerušili s Kubou ekonomickou spolupráci. To, společně s americkou blokádou, přispělo k zvýšení zátěže kubánské ekonomiky.
Díky přítomností kubánských lékařů byly zachráněny miliony žen a dětí v nejméně pohostinných místech Latinské Ameriky, Afriky a Asie. Kubánská medicína vrátila zrak statisícům lidí. V Pákistánu se mnozí venkované teprve po vyléčení dověděli, že existují léky, že existuje kdesi daleko ostrov nesoucí jméno Kuba. Když jeden z mnoha cyklonů téměř zničil část Haiti, Kuba nabídla Francouzům : Vy pošlete léky, my lékaře Paříž však dala přednost vyslání vojáků, kteří kromě pomoci zamezili oprávněným protestům haitského lidu. Kuba sama vyslala na pomoc lékaře a tuny léků a zdravotnického materiálu.
Je obtížné spočítat množství milionů dolaru a cenu, kolik toho vše kubánskou revoluci stálo. Je však jasné, že revoluce a lid Kuby tyto prostředky věnoval místo investic do oblastí, které bezprostředně měly přispět k zlepšení každodenního života pracujících. Poskytli však i další hodnoty, které často nedoceňujeme. Dnes již prošly terapií radosti statisíce návštěvníků Kuby, a to díky tomu, že alespoň krátce prožívali jejich pocity a obdivovali jejich postoje. Kubánci jsou lidé vyzařující optimismus svým úsměvem , objetím, snahou se bavit. Bratrství je pro ně přirozený způsob života.
Dialog . František Kříž, V. Jumr