Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čtvrtletník Venceremos

11. 2. 2008

Vážení přátelé Kuby,

 

    jak jistě víte, obdrželi jste se zpožděním 3. číslo čtvrtletníku Venceremos a i o tomto problému bylo v Praze na výroční schůzi Společnosti česko - kubánského přátelství mnohé řečeno. Můžeme tedy říci, že levicový tisk a tiskoviny mají v této zemi dost problémů, je to dáno i tím, že mnohý z nás  odebírá tisk z  produkce  zahraničních nadnárodních tiskových společnosti, které naopak celý trh skoupily  za velice levný peníz. Je však příznačné, že málo který z nich píše objektivně natož pravdivě o dění v této zemi, spíše se snaží poklonkovat mocným této země a stranám, které reprezentují, v zahraničních politických postojích jsou pak velice pochlebovačné a vstřícné k politice Spojených států a jsou za každou cenu schopné obhajoby všeho co s tím souvisí.

 

 Je tedy na nás, abychom v tomto směru také něco udělali a jednou s prvních  věcí pak je, abychom se začali zabývat touto problematikou a začali vlastním odběrem levicového tisku posilovat jeho postavení ve společnosti. Je totiž příznačné, že  na rozdíl od jiných, je schopen sebereflexe, je schopen otisknout i negativa, komentáře a polemiky či názory čtenářů, které mají jiné názorové cítění.

 

 Venceremos, je společensko - politický čtvrtletník o Kubě dneška, který podává ucelený a hlavně pravdivý obraz o dění na Kubě a  životě tamní občanské společnosti a jejich postojích, o její vnitřní, ale i mezinárodní politice. Je uceleným pohledem na vše, čím žije kubánský národ a pravdivě informuje a odpovídá na mnohé nedůstojné kritiky ze strany americké vlády a jejich českých pochlebovačů, zde mám na mysli především  podvratnou protikubánskou činnost lidí kolem Havla, či  společnost Člověk v tísní. Celé třetí číslo je věnováno životu a revolučnímu boji Ernesta Che Budvary, který je také doplněn dobovými fotografiemi. Mohu říci, že je to ucelený pohled na jeho život a boj za revoluci, kterému posvětil celý svůj život Byl a je člověkem, který se hluboko zaryl do lidské paměti.

 

 Januš Adamus